Entrésida
Om Mollbrinks...
Utställning
  ONLINE   
Konstnärer...
Utställningar...
Se Målningar
Kontakta oss
Aktuellt:
Sommargalleriet
Konst & Antikmässa
Ombyggnation

 
 
X
Historik
Nyhetsbrev
Öppettider
Köptrygghet
Våra lokaler
Kontakta oss
 
 
 
X
Aktuellt
Utställning
  ONLINE   
Se Målningar
Tidigare
Utställningar
Köptrygghet
Nyhetsbrev
Kontakta oss
 
 
 
X
Bo-Åke Adamsson
Markus Andersson
Arman
Frank Björklund
Neil Cox
Hans Dahl
Salvador Dali
Inga Derblom
Yrjö Edelmann
Anders Emgård
Ryno Frieberg
August Hagborg
Halmstadgruppen
Henrik Heino
Olof Hermelin
Lennart Jirlow
Krassimir Kolev
Astrid W Liljefors
Bruno Liljefors
Lindorm Liljefors
Gärdis Lindgren
Anita Mattson
Oscar Reutersvärd
Ingrid Roth
Hans Saele
Anshelm Schultzberg
Pernilla P Stappe
Max-Walter Svanberg
Novossadiouk Sviatoslav
Lars Tärning
Staffan Ullström
Ulrica Hydman Vallien
Kent Wahlbeck
Antony Whelihan
Tage Åsén
 
 

Lennart Jirlow

top
Lennart Jirlow är en av Sveriges nu levande mest populära och framgångsrika konstnärer.

Titti_Jirlow_Le_modele_le_peintre_300.jpg
"Le Modèle, Le Peintre"
olja, 130x97 cm

"Vet du, jag har faktiskt en dröm, att själv öppna en krog en gång. Liten men välutrustad ska den vara, och så ska den vara stängd i princip. Öppen skulle den vara bara någon gång då och då, när jag kände lust att gå dit med några vänner. Nej, skratta inte - det är faktiskt allvar!" Lennart Jirlow

Lennart Jirlow "Sommarvärd" i SR P1 14/7-2010
Klicka på länken för att lyssna på programmet

Jirlow är utbildad på Konstfack i Stockholm. Efter att ha rest runt i Europa (Amsterdam, Paris, Rivieran, Rom, Neapel...) sökte han som artonåring och kom in på Konstakademin i Florens, där han studerade i fyra år.

Titti_Jirlow_09_v02.html_Jirlow_Flottisten_och_Flickan_55x46_300.jpg
"Flottisten och Flickan"
gouache, 50x46 cm

Väl tillbaka i Sverige 1958 blev Jirlow erbjuden att ha en separatutställning på ett galleri i Stockholm. Mer än hälften av målningarna såldes, vilket betraktades som bra för en debutant. Kritiken var sval om än välvillig. Efter ytterligare en resa, denna gång till Spanien och Provence, ställde han återigen ut i Stockholm. Som en nu etablerad konstnär hade han fått göra porträtt av bland andra Joséphine Baker och Karl Gerhard. Jirlow tillbringade allt mer tid i Frankrike, köpte ett hus i Provence och erbjöds 1965 för första gången att ställa ut på ett litet galleri i Saint Germain-des-Prés i Paris.

TV4 reptage från utställningen
Sändes på Nyhetsmorgon måndag 19 oktober


Jirlow har sedermera bott huvudsakligen i Frankrike och har i dag hem och ateljéer i Provence, Paris och i Saltsjöbaden.

Hans motivvärld återfinns till största delen i den franska vardagen, hos slaktaren, bagaren, kockarna, vinarbetarna och kyparna. De återges med värme och lätthet utan att detta ska förväxlas med ytlighet. Det poetiska och nostalgiska anslaget till trots finns i Jirlows bilder också ett stråk av vemod och disharmoni som kontrast. Jirlow själv tycker inte att hans måleri kan beskrivas som idylliskt och pekar på ensamheten och melankolin i figurer och motiv. Jirlow använder ofta modeller till sina skisser, medan han sedan arbetar vidare med själva målningen och gör de många detaljerna på ”fri hand”, allt för att modellen inte ska kunna störa eller hämma hans egen fantasi. Av samma anledning läser han ogärna under sina målarperioder, han vill ha sin egen fantasivärld nära.

Titti_Jirlow_09_v02.html_Jirlow_Malaren_i_ateljen_92x73_300.jpg
"Målaren i ateljén"
gouache, 92x73 cm

De konstnärer Jirlow nämner som sina främsta förebilder är Maurice Utrillo, Pierre Bonnard och Marc Chagall. Hos dem finner man likheter med Jirlows dekorativa måleri och brokiga färgspråk. Förutom med måleriet har Jirlow arbetat mycket med litografier. Han har även ägnat sig åt teaterdekor, bland annat gjorde han scendekoren till 1986 års uppsättning av ”Markurells i Wadköping” på Dramaten i Stockholm. Jirlows konst har kommit att i hög grad förknippas med matkulturen. Han har målat flera restaurangmenyer, bland andra den till Brasserie Stella, en av Paris mest fashionabla kvarterskrogar, affischer för Beujolais Noveau och vinetiketter mm.

Jirlow har kallat sig en protestmålare, fast med omvända uttryck:
”Jag tror att en vänlig handling i en tavla föder andra vänliga handlingar. På så sätt är mina tavlor en protest - mot allt elände i världen!”

Intervju med Lennart Jirlow i TV4 "Efter Tio" med Malou.
Sändes tisdagen 6 oktober 2009.
Målningarna som visas i programmet kommer att visas på utställningen.



Jirlow=Lennart_P__Jirlow_Lennart_Dam_med_blomstrande_hatt_26x18cm_300.jpg
"Dam med blomstrande hatt"
gouache, 26x18 cm




Jirlow=Lennart_P__Jirlow_Lennart_Cirkusdirektoren_55x46cm.jpg
"Cirkusdirektören"
olja, 55x46 cm

bottom